Prezentuję śląski zwyczaj wart rozpowszechniania

21 sierpnia 2013
czyli czego moglibyśmy nauczyć się od Ślązaków

Choć moja Babcia mieszka w Katowicach zawsze podkreśla, że nie jest Ślązaczką, bo przeprowadziła się tam dopiero z mężem po ślubie. Mój Tata, który spędził w tym mieście większość dzieciństwa i młodości także nie czuje się Ślązakiem i nie mówi gwarą. Jednak nawet takie skąpe związki z tym regionem sprawiły, że znam kilka nietypowych dla reszty Polski, a bardzo popularnych na Śląsku zwyczajów. I do rozpowszechniania jednego z nich chciałabym Was dzisiaj namówić.

Zwyczaj ten dotyczy rozpoczęcia roku szkolnego i dlatego opisuję go właśnie teraz kiedy szkolne wakacje powoli dobiegają końca. Na Śląsku bowiem (aczkolwiek jak przeczytałam właśnie w Wikipedii nie tylko tam, ale także w Wielkopolsce i na Mazurach) dzieci idące do pierwszej klasy, oprócz tornistrów, podręczników i zeszytów dostają także tytkę. A czymże jest owa tytka?


W wersji klasycznej tytka to stożek wypełniony słodyczami i zawiązany u góry kokardą – takie coś każdy rodzic może wykonać samodzielnie, choć w rejonach gdzie zwyczaj ten jest popularny można je także nabyć gotowe w sklepach. Ale ja nie byłabym sobą gdybym nie znalazła dla Was trochę nietypowych tytek, prawda? Ponieważ zwyczaj dawania takich tytek zapoczątkowany został w Niemczech wcale mnie nie zdziwiło, że mój ukochany niemiecki sklep (czytaj Tchibo) stanął na wysokości zadania i przygotował specjalną kolekcję na początek roku szkolnego, w której znalazły się między innymi widoczne na poniższych zdjęciach tytki.

Tytka Hello Kity – cena: 79,95 zł (www.tchibo.pl)

Tytka z motywem Disneya/Pixar “Cars” – cena: 79,95 zł (www.tchibo.pl)

Takie tytki to moim zdaniem świetny pomysł na prezent dla pierwszaków – na pewno bardzo przejętych tym, co ich czeka i swoją nową rolą, szczególnie jeśli są jeszcze sześciolatkami!


P.S. Zdjęcia pochodzą ze strony www.tchibo.pl

Zawarte w tym wpisie linki do sklepu Tchibo to tak zwane linki afiliacyjne. Oznacza to, iż jeśli klikając na nie dokonacie zakupu otrzymam z tego tytułu prowizję. Nie zmieni to w żaden sposób ceny jaką Wy zapłacicie za zamówione produkty, a pokaże mi, że doceniacie moje rekomendacje. Będę Wam bardzo wdzięczna za korzystanie z tych linków.


Tagi:

Kategoria: , , , ,

Blog jest po przeprowadzce,

więc jeśli zauważysz jakieś błędy, których nie wychwyciłam, napisz proszę do mnie :)

kontakt@prezentujeprezenty.pl

Poprzedni

Prezentuję metrykalne gadżety

Następny

Prezentuję prezent na nowy rok szkolny dla całej rodziny

Comments are closed here.