Prezentuję 7 podróżniczych książek na wakacje

9 lipca 2014
i dodatkowo jeden film

Kilka dni mnie nie było na blogu, bo Pan M. zrobił sobie w poniedziałek wolne i dzięki temu mieliśmy nasz prywatny długi weekend na działce! Trzy dni offline zaowocowały kolejną przeczytaną książką i pomysłem na dzisiejszy wpis. Znów bowiem zabrałam ze sobą na działkę książkę Tomka Michniewicza i znów po jej przeczytaniu miałam masę przemyśleń podróżniczych i nie tylko. Jeśli Wy też lubicie ciekawe podróżnicze lektury to mam dla Was 7 propozycji na ten wakacyjny sezon, a wśród nich coś z każdego zakątka świata.

książki podróżnicze

Dla wielbicieli Azji


Na początek oczywiście “Samsara” czyli książka, którą czytałam w miniony weekend. Po przeczytaniu “Swoją drogą” od razu kupiłam poprzednie książki Tomka Michniewicza i kiedy rozmawiałam o nich z innymi często słyszałam opinię, że “Samsara” to jedna z najlepszych książek podróżniczych jakie czytali. Teraz z pełną odpowiedzialnością mogę się z nimi zgodzić. Przekrój miejsc i historii jakie można poznać dzięki tej książce jest tak wielki, że właściwie nie umiem jej podsumować w kilku zdaniach. Niech zatem za rekomendację posłuży fakt, iż gdy tylko ja sama skończyłam ją czytać zabrał się za nią Pan M. zachęcony tym jak bardzo mi się ona spodobała.

Tomek Michniewicz “Samsara. Na drogach, których nie ma” – cena: 33,99 zł (www.merlin.pl)

Dla tych, którym doskwierają upały


Kiedy wpadłam na pomyśl tego wpisu od razu pomyślałam o tej książce. Jest pod pewnymi względami takim odd-man out w tym zestawieniu, ale powinna się spodobać tym, którzy narzekają na panujące obecnie upały. Nie pasuje do pozostałych, bo jako jedyna jest po angielsku, napisana przez kobietę i w dodatku o bardzo specyficznym rejonie świata. Nie polecam jej dla każdego, ale… jeśli naprawdę dobrze znacie angielski i doceniacie piękno tego języka, jeśli ciekawią Was rejony polarne i lubicie historie wypraw dawnych odkrywców to koniecznie przeczytajcie tę książkę. Albo dajcie ją w prezencie takiemu osobnikowi jak Pan M. – minęło już pięć lat odkąd ją czytaliśmy, a wciąż ją wspominamy!

Sara Wheeler “Terra Incognita. Travels in Antarctica” – cena: 6,99 funta (www.amazon.co.uk)

Dla kochających mapy


To skoro już jesteśmy przy nietypowych książkach podróżniczych czas na książkę nie do czytania a do oglądania i opowiadania czyli “Mapy”. Ja wiem, że to już chyba czwarty lub piąty wpis, w którym wspominam o tym wydawnictwie, ale nie spocznę póki nie będzie go w każdym domu! Serio, serio! Uważam, że to pozycja absolutnie obowiązkowa! I sposób na podróże dla dzieciaków, które większość wakacji spędzają w domu – wystarczy urządzać sobie tematyczne tygodnie związane z określonymi krajami czy kontynentami i uczyć się o tych miejscach, słuchać muzyki z niej pochodzącej, oglądać zdjęcia i filmiki w sieci, a nawet starać się ugotować regionalne dania z całego świata!

Daniel Mizieliński, Aleksandra Mizielińska “Mapy” – cena: 43,99 zł (www.merlin.pl)

Dla młodych podróżników


Pierwsza podróżnicza książka jaką przeczytałam. Do dziś pamiętam ją z drobnymi szczegółami (łącznie z tym jak się zaczyna!) i gdy o niej myślę robi mi się tak przygodowo na sercu. Teraz nie mogę się oczywiście doczekać jej ponownej lektury z Oleńką. Przygody Tomka uczą nie tylko geografii, ale też historii i tolerancji dla innych kultur. I choć zostały napisane dawno temu, a traktują o czasach gdy Polski nie było na mapie, ani trochę się nie zdezaktualizowały!

“Tomek w krainie kangurów” Alfred Szklarski – cena: 22,99 zł (www.merlin.pl)

Dla mojego Taty i innych marzących o podróży przez Stany


Waldemar Łysiak może Wam się różnie kojarzyć, ale kiedy powiedziałam Panu M., że w dzisiejszym zestawieniu pokażę jego “Asfaltowy saloon” od razu się zgodził, że to rewelacyjny pomysł. Lata temu, pan Łysiak zrealizował niespełnione marzenie mojego Taty – przejechał samochodem przez Stany Zjednoczone. Co więcej zrobił to w bardzo ciekawych czasach, dzięki czemu znajdziecie w książce kawałek historii Ameryki (m.in. reakcję kraju na śmierć króla rock&rolla).

Waldemar Łysiak “Asfaltowy saloon” – cena: 47,49 zł (www.merlin.pl)

Dla żeglarzy


Większość podróży o jakich możecie przeczytać w powyższych książkach odbywa się drogą lądową lub powietrzną, więc dla równowagi pora na trochę morskich opowieści. Wierzyć mi się nie chce, że moglibyście nie słyszeć o “Kon-Tiki” czyli książce-relacji z przeprowadzenia empirycznego dowodu na możliwości żeglugi w bardzo dawnych czasach. Teraz możecie nabyć dla siebie lub w prezencie dla zapalonego żeglarza pakiet składający się z książki i filmu dokumentalnego nakręconego w trakcie przeprawy tratwą przez Pacyfik. Tylko polecam najpierw czytać a dopiero później oglądać film!

“Kon-Tiki. Tratwą przez Pacyfik” (książka + DVD) – cena: 59,99 zł (www.merlin.pl)

Dla zwariowanych auto-maniaków


A na koniec książka, którą w najbliższym czasie dostanie ode mnie Pan M. i to nie tylko ze względu na tytuł (kto pamięta jego polarne fascynacje tego nie zdziwi, że chętnie zostałby arktycznym ninja). Książkę napisał Richard Hammond, jeden z trójki wariatów z Top Gear czyli najlepszego programu motoryzacyjnego na świecie, i zdradza w niej kulisy wypraw, na których kręcone były rozmaite odcinki programu, w tym m.in. jeden z naszych ulubionych o wyścigu na biegun północny!

Richard Hammond “Jak zostać arktycznym ninja” – cena: 29,99 zł (www.merlin.pl)

Oczywiście ciekawa jestem czy czytaliście te książki, a jeśli nie to które zabralibyście ze sobą na wakacje, ale przede wszystkim mam nadzieję, że w komentarzach podzielicie się swoimi ulubionymi podróżniczymi lekturami. Jak dobrze pójdzie to nie starczy nam wakacji, żeby je wszystkie przeczytać!

P.S. Zdjęcia pochodzą ze strony www.merlin.pl oraz www.amazon.co.uk

Zawarte w tym wpisie linki do sklepów Merlin i Amazon to tak zwane linki afiliacyjne. Oznacza to, iż jeśli klikając na nie dokonacie zakupu polecanych przeze mnie książek otrzymam z tego tytułu prowizję. Nie zmieni to w żaden sposób ceny jaką Wy zapłacicie za zamówione produkty, a pokaże mi, że doceniacie moje rekomendacje. Będę Wam bardzo wdzięczna za korzystanie z tych linków.

Tagi: , ,

Kategoria: , , , , , , , ,

Blog jest po przeprowadzce,

więc jeśli zauważysz jakieś błędy, których nie wychwyciłam, napisz proszę do mnie :)

kontakt@prezentujeprezenty.pl

Poprzedni

Prezentuję kilka gadżetów na oblewanie sesji i innych sukcesów

Następny

Prezentuję 7 gadżetów dla owocożerców

 • Jak ja lubię takie książkowe wpisy! Bo Asiu, chociażbyś pokazywała cuda nad cudy (z których oczywiście chętnie korzystam), to i tak najlepszym, najwspanialszym prezentem na świecie jest moim zdaniem książka :-)

  • Asiu, to specjalnie dla Ciebie postaram się o więcej książkowych wpisów! A tymczasem czekam aż podzielisz się swoimi podróżniczymi lekturami.

 • Ja aktualnie czytam mało podróżniczą książkę Jo Nesbo i słucham w samochodzie Projektu matka. Ale na pozycje Tomka Michniewicza czuję się już długo i w końcu je dopadnę :-)

  • Pan M. uwielbia Nesbo, ale dla mnie jego książki są zbyt mroczne. Za to Tomka Michniewicza polecam wszystkim, choć też są czasem trudne i trochę straszne lub smutne fragmenty.

 • Ja uwielbiam książki podróżnicze Wojciecha Cejrowskiego:) A do przeczytania marzy mi się aktualnie "Atlas wysp odległych" oraz "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936". Z tych wymienionych przez Ciebie bardzo podobają mi się "Mapy" – aczkolwiek musimy jednak poczekać na powiększenie rodziny, i kusi "Asfaltowy saloon". A serię o Tomku też bardzo lubię:)

  • Dominika, o tej drugiej książce, którą polecasz słyszałam kiedyś w Trójce i brzmiała bardzo interesująco, natomiast tego "Atlasu" nie znam – będę musiała nadrobić zaległości!

 • masz mnie ( ! ) nie przypominam sobie przygody z podróżniczą. chyba, że atlasy się liczą 😉 ? albo przewodniki ??
  z drugiej strony, wiele książek ma w sobie element podróży. am I right ?

  • you're right aczkolwiek ja kocham książki typowo podróżnicze, od zawsze, a właściwie od czasu gdy przeczytałam pierwszego Tomka 😉

 • Z takich podróżniczych to polecałabym jeszcze książkę naszych rodzimych "chłopaków" o podróży- marzeniu ich życia "Stary, młodzi i morze", niesamowita książka i niesamowici ludzie, aż trudno uwierzyć że ci młodzi marzyciele, szaleńcy nawet można powiedzieć są teraz poważnymi ludźmi, główny "marzyciel", kapitan wyprawy jest teraz poważnym kardiologiem….przepiękna książka, którą się czyta jednym tchem;)

  • Stokrotko, tej książki też nie znam! Tworzy nam się tu świetna baza dobrych książek podróżniczych i bardzo mnie to cieszy!

 • Czytałam wszystkie "Tomki" i mam ochotę do nich wrócić :) A polecam książki Mieczysława Bieńka – "Hajer jedzie do Dalajlamy" to pierwsza, ostatnia "Hajer jedzie do Soczi" – świetna rozrywka za każdym razem :)

  • Dominika, ja w dzieciństwie/młodości "Tomki" czytałam wielokrotnie, ale naprawdę niecierpliwie czekam na kolejną lekturę już razem z Oleńką. Trochę tylko żałuję, że nie ma już w sprzedaży tych wydać z mojego dzieciństwa…
   O Hajerze coś gdzieś słyszałam, ale nie czytałam, więc pora nadrabiać zaległości!

 • Ja za książkami podróżniczymi nie przepadam jakoś specjalnie ale te wydają się ciekawe :)

  • Naprawdę je polecam – Twoja Paulinka już niedługo powinna być w wieku, w którym raczej będzie "Mapy" oglądać niż drzeć 😉