Komu najtrudniej kupić prezent?

4 stycznia 2016

Ciekawa jestem, co byście odpowiedzieli gdybym zapytała Was dla kogo trudniej jest kupić prezent:

Dla kobiety czy mężczyzny?

Dla dziecka czy dla osoby starszej?

Dla rodaka czy dla obcokrajowca?

Dla kogoś o określonym zawodzie czy osoby, o której pracy niewiele wiemy?

Zastanówcie się chwilę, a potem przeczytajcie dalszy ciąg tego wpisu i poznajcie prawidłowe odpowiedzi.

komu najtrudniej kupić prezent

W minionym tygodniu, a zwlaszcza przed Sylwestrem, na wielu blogach pojawiały się zestawienia najpopularniejszych tekstów z ubiegłego już roku. Ja także zajrzałam do blogowych statystyk i odkryłam dwie ciekawe rzeczy. Po pierwsze wszystkie 7 najchętniej czytanych w 2015 roku tekstów pochodzi tak naprawdę z roku 2014. O tyle mnie to nie dziwi, że ze względu na wydarzenia rodzinne w minionym roku przez długie okresy na blogu naprawdę niewiele się działo. Po drugie, i dużo bardziej interesujące, najpopularniejsze były teksty przedstawiające prezenty dla konkretnej grupy – czy to wiekowej czy narodowej czy zawodowej. Na tej podstawie wysnułam daleko idące wnioski i mogę Wam teraz zdradzić dla kogo (i dlaczego) najtrudniej jest kupić prezent.

Dla nauczyciela (miejsce 7)

nauczyciel

Na 7 miejscu wśród najpopularniejszych tekstów minionego roku znalazł się ten o nietypowych prezentach dla nietypowych nauczycieli. Był on niezwykle popularny, zwłaszcza przed końcem roku szkolnego, a dzięki statystykom programów afiliacyjnych mogę Wam zdradzić co było absolutnie najczęściej wybieranym prezentem z tego zestawienia. Przebojem tego wpisu okazał się tak zwany zegar matematyka – jeśli nie wiecie co to takiego koniecznie zajrzyjcie do tamtego wpisu! Na ten rok szykuję kolejny zestaw propozycji prezentów dla nauczycieli, głównie tych przedmiotów, które wówczas pominęłam.

Dla prawnika (miejsce 6)

prezent dla prawnika

To jeden z moich ulubionych blogowym tekstów, bo z wielu względów mam do prawników szczególny sentyment. Wysoka pozycja tego wpisu cieszy mnie tym bardziej, że był on wynikiem współpracy! Jak widać możliwe jest osiągnięcie scenariusza win-win-win czyli czytelnicy mają super wpis, partner bloga ma promocję, a ja mam dodatkowy zarobek! Zaś absolutnym przebojem tego wpisu były widoczne czerwone spinki do mankietów dla prawnika – kupowaliście je przez cały rok, a już zwłaszcza przed Świętami, więc podejrzewam, że niejeden Pan Mecenas założy je na ważne spotkanie lub rozprawę w Nowym Roku!

Dla lekarza (miejsce 5)

lekarze2

Kolejny tekst z cyklu prezenty dla profesjonalistów (a zatem także będący wynikiem współpracy) i kolejne miejsce w zestawieniu. To chyba pokazuje, że odczuwamy szczególną presję gdy mamy podarować prezent osobie wykonującej wyjątkowy zawód. Dla mnie jest to wskazówka, że powinnam stworzyć dalszy ciąg tej serii wpisów i pokusić się i propozycje prezentów dla kolejnych grup zawodowych. Jeśli bylibyście czymś takim zainteresowani, to napiszcie w komentarzach z prezentami dla przedstawicieli jakich zawodów macie największe problemy, a ja pomyślę nad odpowiednimi zestawami.

Dla starszej cioci (miejsce 4)

tesciowa

Ten tekst powstał z frustracji – mojej własnej frustracji, że choć nazywam się specjalistką od prezentów to gdy nadchodzi kumulacja imienin i Świąt to mój zasób pomysłów na prezenty dla cioci, która zdecydowanie jest już starszą kobietą, okazuje się niewystarczający. Jak widać nie tylko ja mam starszą ciocię i nie tylko ja mam problemy z prezentami dla takich osób, bo starsze ciocie mają to do siebie, że bywają wymagające. Zastanawiam się teraz czy biorąc pod uwagę, że na ogół to z prezentami dla mężczyzn mamy większe problemy (o czym za chwilkę) nie powinnam też stworzyć zestawu propozycji podarunków dla starszego wujka – co Wy na to?

Dla mężczyzny (miejsce 3)

Uniwersalny prezent dla mezczyzny

I nieważne czy to ten jedyny mężczyzna, tata, brat, teść, szwagier czy kumpel. Po prostu biorąc pod uwagę fakt, że większość zaglądających tu osób to kobiety logiczne jest, iż trudniej im znaleźć pomysł na prezent dla faceta niż dla innej babki. Dlatego właśnie ten wpis już od dawna znajduje się w czołówce najpopularniejszych blogowych tekstów. A niekwestionowanym królem tego zestawienia jest breloczek wykrywacz kluczy – to z kolei mówi coś ciekawego o bliskich nam mężczyznach, prawda?

Dla dwulatków (miejsce 2)

prezent dla dwulatka

Popularność tego wpisu do dziś mnie zadziwia – wśrod setek, jeśli nie tysięcy blogów parentingowych, na których propozycje prezentów dla dzieci w każdym wieku pojawiają się co i rusz, jakimś cudem mój wpis ze skromnym zestawem 7 propozycji (w parentingach to dają minimum kilkanaście ;)) przebił się i wciąż jest chętnie czytany. Nie wiem tylko dlaczego taki los spotkał akurat wpis o podarunkach dla dwulatków, a tego o prezentach dla trzylatków już nie.

Dla obcokrajowców (niekwestionowane miejsce 1)

polska

To od czasu publikacji – w sierpniu ubiegłego roku – niezmiennie najpopularniejszy blogowy wpis. Końca jego popularności nie widać, więc już od dawna zbieram pomysły do jego drugiej części. Skąd wynika ta popularność? Tu zabawię się przez chwilę w małego psychologa czy socjologa. Ogólnie najłatwiej jest nam kupić prezent dla kogoś takiego jak my; kobiecie dla kobiety, młodej osobie dla drugiej młodej osoby. Im więcej różnic tym robi się trudniej – młoda dziewczyna jeszcze wciąż ma jakieś cechy wspólne ze starszą kobietą i na ich podstawie może próbować dobrać odpowiedni prezent. Ale już młodemu chłopakowi kupić prezent dla starszej cioci jest bardzo, bardzo trudno. Z obcokrajowcem, nawet tej samej płci i w podobnym wieku, nie jest łatwo, bo choć świat stał się globalną wioską to wciąż się od siebie różnimy (i dobrze!). W dodatku wiele prezentów osadzonych jest, w różny sposób, w specyfice danego kraju – jego kulturze,  jego klimacie, jego zwyczajach kulinarnych. Wiele też prezentów, u nas powszechnych, w innych krajach jest uważana za niestosowne ze względu na funkcjonujące na całym świecie przesądy dotyczące prezentów. A wybór prezentu robi się jeszcze trudniejszy, gdy chcemy aby było to coś typowo polskiego lub nawiązującego w jakimś (najlepiej niebanalny!) sposób do naszego kraju. Nic dziwnego zatem, że ten wpis jest tak chętnie czytany – jeśli zdarzyło się Wam podarować coś z tego zestawienia jakiemuś cudzoziemcowi to koniecznie dajcie mi znać czy prezent zrobił odpowiednie wrażenie!

Gdyby podsumować dzisiejsze zestawienie okazałoby się, że najtrudniej jest kupić prezent dla starszego mężczyzny, który jest obcokrajowcem i wykonuje zawód prawnika, lekarza lub nauczyciela. To rzeczywiście nie byłoby łatwe, ale mam nadzieję, że z pomocą bloga dalibyście radę!

Na koniec mam do Was prośbę – jeśli w minionym roku jakiś wpis (nowy lub stary) szczególnie zapadł Wam w pamięć, okazał się wyjątkowo pomocny albo w jakiś sposób Was zainspirował napiszcie o tym w komentarzach! Wasz feedback jest dla mnie naprawdę bezcenny – to on napędza mnie gdy ciemną nocą piszę te słowa z mojego nowego blogowego centrum dowodzenia.

Tagi: , ,

Kategoria: ,

Blog jest po przeprowadzce,

więc jeśli zauważysz jakieś błędy, których nie wychwyciłam, napisz proszę do mnie :)

kontakt@prezentujeprezenty.pl

Poprzedni

Święta w korporacji czyli żadnego “Merry Christmas”!

Następny

7 prezentów na Dzień Babci i Dzień Dziadka

Comments are closed here.